İçeriğe geç

to kill a mockingbird

“To Kill a Mockingbird”, Harper Lee’nin 1960’ta yazdığı aynı adlı kitabından uyarlanan Robert Mulligan’ın yönettiği 1962 yapımı bir drama filmidir. Filmde birçok olay vardır ancak ana olay mahkemede tecavüz suçuyla yargılanan Tom Robinson adlı bir siyahinin savunmasını üstlenen avukat Atticus Finch’i ele alır. Bu film aynı uyarlandığı kitap gibi ırkçılığa karşı büyük bir ses getirmiştir.

Bu filmdeki Atticus karakteri gerçekten çok güçlü bir karakterdir. Bütün kasaba halkının karşı çıkmasına rağmen o siyahi bir adamı savunmuştur. Neredeyse sanığın suçsuz olduğunu kanıtlayacak kadar başarılı bir avukattır. Çok iyi bir avukat olmasının yanında çok iyi bir baba ve çok iyi bir nişancıdır. Adeta baba nasıl olunmalı sorusuna cevap niteliği taşır. Bu davayı neden aldığını sorduklarında “Yoksa çocuklarımın yüzüne bakamazdım.” demesi de kişiliği hakkında büyük bir bilgi veriyor.

Aksiyon filmlerindeki gibi olay akışında büyük değişiklikler yaşanmıyor fakat bu konun daha açık bir şekilde anlatılmasına yol açıyor. Bu şekilde ırkçılık, eşitsizlik, büyümek, adalet ve özgürlük gibi kavramlar daha sade bir şekilde inceleniyor ve izleyiciye yansıtılıyor.

Gregory Peck, Akademi Ödülü kazanmasını sağlayan sahnenin mahkeme salonundan çıkarken siyahi rahibin “Ayağa kalk Scout baban geçiyor.” dediği ve siyahilerin onun için ağaya kalktığı sahne olduğunu söylüyor. Bu film çoğu mahkeme filmleri listesinde birinci sırada yer almıştır. Ve bizce gerçekten harika bir iş çıkarmıştır. En İyi Sanat Filmi Oscar’ı ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı kazanan bu film bizce ölmeden önce izlenilmesi gereken filmler arasında.

tr_TRTürkçe