İçeriğe geç

12 Angry Men

“12 Kızgın Adam” Sidney Lumet’in yönettiği 1957 yılında çekilen ödüllü drama filmidir. Film, bir davada görev alan 12 jüriyi konu alır. Bu davada 18 yaşındaki bir çocuk babasını öldürmekle suçlanır ve bu olaya tanık olan iki kişi vardır. Film, sanık hakkında 11 jürinin suçlu 1 jürinin suçsuz oyu vermesiyle başlar. Belirli bir karar alınabilmesi için oy birliği sağlanmalıdır ve jüriler bunun için uğraşmaktadırlar.

Filmde göze çarpan en önemli şeylerden biri mekandır. Jürilerin karar verdiği oda dışında sadece 2 mekan çok az kullanılmış ve böylece film yalnızca 3 mekanda çekilmiştir. Buna rağmen filmin böyle sürükleyici olması onun ne kadar iyi bir film olduğunu bir kez daha kanıtlıyor bizce. O dönemde renkli film çekilebilmesine rağmen bu film siyah-beyaz çekildiğini fark ediyoruz. Yapımcıların filmin böyle daha çarpıcı olduğunu düşünmeleri sonucu siyah-beyaz çekilen bu filmi kesinlikle bir de renkli izlemek isterdik.

Filmin sonunda sadece iki jürinin ismini öğreniyoruz. Yapımcılar, isimlerin olmamasına özellikle dikkat etmişler. Bizce bu kişilere değil de kişiliklere odaklanmak için yapılmış güzel bir detay. Çünkü oradaki her jüri toplumda bulunan bireyleri yansıtır. Örneğin bir jüri çocuğun suçlu olduğunu kenar mahallede yaşadığı için söyler. Bu kenar mahalledekilere karşı bir önyargıdır ve toplumda bundan başka da birçok önyargı vardır. Bu jüri aslında toplumdaki önyargıya ayna tutar. Biz bu filmde kesinlikle sanığın suçlu olup olmadığını bilinmiyor fakat bu film adalet sistemindeki insanların psikolojileri hakkında bilgi vermekle birlikte özellikle azınlığın çoğunluğun kararını değiştirebileceğini vurguluyor.
Oyunculuk ve çekimleriyle en çok bilinen dram filmlerinden olan 12 Angry Men’i kesinlikle izlemelisiniz.

tr_TRTürkçe