İçeriğe geç

The Silence of the Lambs

Kuzuların Sessizliği, Jonathan Demme’ in yönetmenliğini yaptığı, Jodie Foster ve Anthony Hopkins’in başrolü üstlendiği Thomas Harris’in aynı adlı romanından uyarlanan bir korku/ gerilim filmidir. Scott Glenn ve Ted Levine gibi isimlerin de rol aldığı film, FBI’da eğitim gören birinin güvenli bir tımarhaneye girerek önceden psikiyatr olan ve daha sonrasında yamyamlık yapıp seri katile dönüşen Hannibal Lecter’ın (Anthony Hopkins) zihnini incelemeye çalışmasını anlatır.

Akademiden yeni mezun olmuş FBI ajanı Clarice Starling (Jodie Foster), kurbanlarının derilerini yüzen bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Buffalo Bill takma isimli bu psikopat, kaçırdığı kadınları 3 gün beklettikten sonra öldürmekte ve sonra derilerinin belirli bölgelerini yüzmektedir. İşi bittikten sonra cesetlerini nehirlere atmaktadır ve FBI, tamamen onun bulunmasına konsantre olmuştur. Clarice, katile ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için önce onun güvenini kazanması gerekmektedir. Jadie Foster’a en iyi kadın oyuncu ve Anthony Hopkins’e sadece 16 dakikalık oyunculuğuyla en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran bir psikolojik gerilim başyapıtıdır.

Thomas Harris’in romanı yazarken etkilendiği kişinin Ed Gein adlı bir seri katil olduğunu öğreniyoruz. Annesinin kanserden vefat etmesi sonrasında insanları vahşice öldürüp derilerinden kıyafet, vücut parçalarından da dekor malzemesi yapan bu katil, hem romanın hem de dolayısıyla filmin ilham kaynağı. Temelinin bu kadar vahşi olması ve gerçekliğe dayanması filmi bizce daha etkili ve gerilim dolu yapıyor.

Özellikle filmin müzikleri ve yüze yakın çekim açısı filmde büyük bir yer alıyor. Böylece karakterlerin gözlerine daha çok odaklanılıyor ki Anthony Hopkins’in bakışlarıyla gerilmemek elde değil. Dr. Hannibal Lecter karakterinin çok sevilmesi Hannibal(2001), Kızıl Ejder(2002) ve Hannibal Doğuyor(2007) adlı devam filmlerinin çekilmesine yol açmıştır. Kuzuların Sessizliği başta olmak üzere bu filmleri de izlemenizi tavsiye ediyoruz.

tr_TRTürkçe