İçeriğe geç

Sweeney Todd: the Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi, Tim Burton’un yönetmenliğini yaptığı ve Johnny Depp’in (Sweeney Todd) başrolü üstlendiği 2007 yapımı bir müzikal korku filmidir. Helena Bonham Carter (Mrs. Lovett), Alan Rickman (Judge Turpin), Timothy Spall (Beadle) ve Sacha Baron Cohen (Signor Adolfo Pirelli) gibi isimlerin de rol aldığı filmde yersiz bir suçlama ile hapse atılıp sürgüne gönderilen Sweeney Todd’un intikam hikâyesi anlatılır. Ailesi ile mutlu ve sıradan bir hayatı olan berber Sweeney Todd için hapisten geri döndükten sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Şeytan berberin acımasız bir cellada dönüşme hikayesinde onu bekleyen Mrs. Lovett da yanında olacaktır.

Hikayenin gerçek olup olmadığı ya da birinden esinlenip esinlenilmediği konusu hala tartışılıyor. Bazı eleştirmenler 70’lerde Todd isimli bir berberin müşterilerini vahşice öldürdüğünü ve filmin de buradan kaynaklandığını iddia ediyor. Gerçek olsun olmasın bunun ihtimali de filmin daha korkunç olmasında bir etken bizce. Ayrıca karakterlerin giydiği kıyafetler de çok dikkat çekici.

Karanlık havası ve dram yüklü hikayesi ile bu filmi izlemenizi kesinlikle öneriyoruz. Johnny Depp’e en iyi kötü karakter dalında MTV film ödülünü kazandırmakla beraber aynı zamanda En İyi Yapım Tasarımı Oscar’ına sahip. Müzikal olmasına rağmen tam müzikal olduğunu sezdirmeyen ve gayet akıcı olan bu filmi beğeneceğinize eminiz.

tr_TRTürkçe