İçeriğe geç

rosemary’s baby

Rosemary’s Baby, Roman Polanski’nin yönetmenliğini yaptığı Mia Farrow (Rosemary Woodhouse), John Cassavetes (Guy Woodhouse), Ruth Gordon (Minnie Castevet), Sidney Blackmer (Roman Castevet) ve Maurice Evans (Edward ‘Hutch’ Hutchins) gibi isimlerin de rol aldığı 1968 yapımı psikolojik korku filmidir. Ira Levin’in aynı adlı kült romanından uyarlanmıştır.

Tanınmış bir aktör olmak isteyen Guy ve güzeller güzeli karısı Rosemary New York’ta yeni bir apartman dairesine taşınır. Genç çifte alışmaları için komşuları Minnie ve Roman Castevet çifti yardımcı olur. Ancak Rosemary onların aşırı misafirperverliklerinden ve davranışlarından rahatsızdır. Bu rahatsızlığını kocasına anlatmasına rağmen kocası ona çok aldırış etmez. Rosemary bir gece rüyasında şeytani bir varlık tarafından tecavüze uğradığını görür ve birkaç hafta sonra da gerçekten hamile olduğunu öğrendiğinde komşuları olan yaşlı çifte olan rahatsızlığı ve şüphesi daha da çok artar.

Büyük yönetmen Roman Polanski’nin hiçbir ekleme ya da çıkarmada bulunmadan romanı filme aktarması filmde gereksiz, kafa karıştırabilecek diyalogları ve olayları engellemiştir. Ayrıca romana dokunulmamasıyla filmdeki en küçük ayrıntının bile olay gidişatına etkisi olduğunu söylemek mümkün. Usta oyuncuların performansları ve Polanski’nin çekimiyle film kendine hayran bırakıyor. İzlerken çaresizliği ve korkuyu derinden hissedeceğinize ve hatta filmi bir daha izlemek isteyeceğinize eminiz, iyi seyirler.

tr_TRTürkçe