İçeriğe geç

BABAM VE OĞLUM

Babam ve Oğlum, Çağan Irmak’ın hem yönetmenliğini hem senaristliğini yaptığı, Çetin Tekindor ve Fikret Kuşan’ın başrolü üstlendiği 2005 yapımı dram filmidir. Hümeyra, Tuba Büyüküstün, Şerif Sezer, Yetkin Dikinciler ve Binnur Kaya gibi isimlerin de yer aldığı film Ege’deki bir çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık’ın, yıllar sonra oğluyla geri dönmesini anlatır.

Sadık(Fikret Kuşan), Ege’deki çiftliklerinden gazetecilik okumak için ayrılır ancak babası Hüseyin(Çetin Tekindor) onun ziraat mühendisliği okumasını ve çiftliği idare etmesini ister. Sadık, üniversiteye giderken siyaset ve politikaya ilgi duyar. Fakat babası bunu istemez ve oğlunu evlatlıktan reddeder. Sadık, birçok siyasi olaya karışır. 12 Eylül sabahı erken saatlerde Sadık’ın karısını doğum sancıları tutar. Ülkede askeri darbe olduğu için hastaneye gitmek için araç bulamazlar. Sadık’ın karısı, doğum esnasında hayatını kaybeder ama çocukları Deniz hayattadır. Hapiste işkence gören Sadık’ın sağlığı ciddi anlamda bozulur ve ölümcül bir hastalığa kapılır. Çocuğunu Ege’deki çiftliğe, ailesinin yanına götürmeye karar verir. Film aslında burada başlar.

Ağlamam diyenlerin bile ağlayacağına inandığımız acı hikayesiyle Babam ve Oğlum, türk sinemasının en iyi dram filmlerindendir. Şiddetle tavsiye ediyoruz.

tr_TRTürkçe